مدیرعامل بنیاد رودکی: حق التألیف ارکستر ملی و سمفونیک را پرداخته ایم

مدیرعامل بنیاد رودکی: حق التألیف ارکستر ملی و سمفونیک را پرداخته ایم

تهران- ایرنا- علی اکبر صفی پور، مدیرعامل بنیاد رودکی، گفت: برای هر قطعه ‌که در کنسرت های ارکستر سمفونیک یا ارکستر ملی اجرا می شود، هزینه پرداخت کرده ایم.

 

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار موسیقی ایرنا، نشست خبری علی اکبر صفی پور، مدیرعامل بنیاد رودکی،‌ ظهر امروز در تالار وحدت تهران برگزار شد.
در این نشست صفی پور افزود: ما در 9 ماه مبلغ بسیار خوبی را برای حق التألیف یا همان کپی رایت پرداخت کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه برنامه های بسیاری برای مجموعه تالار وحدت دارد و بخشی از آن ها نیز اجرایی شده، گفت: در سال 95 حدود 150 کنسرت موسیقی در تالار وحدت برگزار شده است.

** نمی توان واقعیت های جامعه را نادیده گرفت
مدیرعامل بنیاد رودکی درباره ی انتقادها به برگزاری برخی کنسرت های بی کیفیت در تالار وحدت، گفت: نمی توان واقعیت های جامعه را نادیده گرفت. ما در کشورمان تنها یک تالار استاندارد موسیقی داریم که همین تالار وحدت است.
وی افزود: همچنان که بسیاری معتقدند که نباید هر کنسرتی در تالار وحدت برگزار شود، شماری از هنرمندان نیز بر این باورند که حق آنان است که در تالار وحدت روی صحنه بروند و این، فشار دوچندانی را به ما وارد می کند.
صفی پور ادامه داد: در این میان، ما اجازه نداده ایم کنسرت های موسیقی پاپ در تالار وحدت برگزار شود؛ اما شاید چند اجرا از دستمان در رفته باشد.

** بزرگان موسیقی ایرانی در اولویت هستند
این مدیر درباره اجرای برخی کنسرت های بی کیفیت پاپ که سال 95 در تالار وحدت اجرا شده بود، گفت: معیار ما، دفتر موسیقی است و دفتر موسیقی است که به این گروه ها مجوز می دهد. این دفتر این گروه ها را در زمره گروه های تلفیقی به شمار آورده، بنابراین ما هم به به آنان اجازه داده ایم که در تالار وحدت روی صحنه بروند.
صفی پور همچنین گفت: در سال 95 حدود 150 کنسرت در تالار وحدت اجرا شده و ممکن است در این میان، تنها حدود 10 کنسرت شرایط استاندارد تالار وحدت را نداشته است. از دیگر سو، ما محدودیت هایی هم داریم، اما با این حال اگر بزرگان موسیقی ایرانی بخواهند در تالار وحدت کنسرت برگزار کنند، همیشه اولیت ما کنسرت آنان خواهد بود.

** موزه تئاتر عروسکی بنیاد رودکی 7 فروردین افتتاح می شود 
مدیرعامل بنیاد رودکی گفت: ما در تدارک تعمیر و بازسازی تجهیزات تالارهای وحدت، رودکی و برج آزادی هستیم و ان شاءالله روز هفتم فروردین ماه 96 موزه ی تئاتر عروسکی بنیاد رودکی نیز افتتاح می شود.
وی ادامه داد: برای این تالارها ما برنامه ریزی کرده ایم و فهرست تجهیزات لازم را هم از آتش نشانی گرفته ایم تا ایمنی این مجموعه ها را افزون تر کنیم. همچنین به زودی در تمام مجموعه تالار وحدت سیستم دوربین مداربسته برخط (آن لاین) نصب خواهد شد.
صفی پور همچنین گفت: در بررسی هایی که داشته ایم، به این نتیجه رسیدیم که صندلی های تالار وحدت را تعویض نکنیم؛ چراکه این صندلی ها با مجموعه تالار هماهنگی دارد. از این رو، صندلی ها را تعمیر خواهیم کرد.

** هر اجرا در تالار وحدت 20میلیون هزینه ایجاد می کند
صفی پور گفت: بنیاد رودکی، نهاد عمومی غیردولتی است؛ یعنی اینکه دارای بودجه رسمی نیست و از دولت تنها کمک دریافت می کند. ما بارها این کار را کرده ایم که برای برنامه هایی که بلیط فروشی ندارند، هزینه کرایه تالار را نگرفته ایم. 
وی گفت: تعرفه اجرا در تالارهای بنیاد رودکی مربوط به سال 93 است و از آن زمان تاکنون افزایش قیمت نداشته ایم. در تالار وحدت برای یک اجرای موسیقی 9 میلیون تومان به اضافه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده می گیریم که در کل می شود نزدیک 10 میلیون تومان. بنابراین با توجه به امکانات و عوامل تالار وحدت، کسی که در این تالار کنسرت می دهد، هزینه دیگری نخواهد داشت و با این حال، بلیط فروشی در تالار وحدت نیز به طور متوسط بین 40 تا 60 میلیون تومان برای گروه ها درآمد دارد.
صفی پور همچنین گفت: با وجود اینکه هزینه هر اجرا در تالار وحدت 20میلیون تومان است، می بینید که ما نصف این مبلغ را از هنرمندان می گیریم و درواقع داریم برای هر اجرا به هنرمندان یارانه پرداخت می کنیم این یارانه یی است که دولت دارد به هنرمندان می دهد.
فراهنگ**3067** 1823 خبرنگار: امیرحسین دولتشاهی* انتشار: طاهره نبی اللهی

 

 

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...