تعلق به سرزمین مادری در اشعار افشین یداللهی موج می زند

مشاور معاون فرهنگی وزیر ارشاد:

تعلق به سرزمین مادری در اشعار افشین یداللهی موج می زند

تهران - ایرنا - مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزیر ارشاد با اشاره به ابعاد شخصیتی زنده یاد افشین یداللهی گفت: وی از شاعرانی بود که حس میهن دوستی و تعلق به سرزمین مادری در اشعار و آثارش موج می زد.

 

همایون امیرزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، با ابراز تاسف از ضایعه درگذشت ناگهانی زنده یاد افشین یدالهی و عرض تسلیت به خانواده و جامعه فرهنگی و اهالی قلم گفت: اگه در دو دهه گذشته نگاهی به آثار فاخر تولیدی و ماندگار تلویزیون داشته باشیم قطعا بدون اشعار افشین این آثار معنا پیدا نمی کند.
وی از مدار صفر درجه، شب دهم، معمای شاه، کیمیا و تبریز در مه به عنوان جمله این آثار یاد کرد و گفت: این مهم بیانگر این است که روح آزاد اندیشی و میهن پرستی در وجود این زنده یاد غلیان می کرد.
مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: سبک شعر یداللهی به گونه ای است که با توجه به روانی کلام دلنشین بوده و به همین دلیل مخاطبان فراوانی را در اقشار مختلف جامعه از جمله نسل جوان به خود جذب کرده بود. 
امیرزاده تاکید کرد: شادابی و طراوت، سرسبزی، روح استقامت و پایداری از ویژگیهای اشعار مرحوم یداللهی به شمار می آید.
به گفته این فعال امور فرهنگی و ادبیات، زنده یاد یداللهی با هوشمندی مثال زدنی خودش استفاده از عنصر عشق و دلدادگی را در اشعارش با مفاهیم بلند آزادگی خلق می کرد.
امیرزاده در ادامه با اشاره به ابعاد وجودی و شخصیتی این شاعرترانه سرا، فروتنی، تلاشگری، عشق به کار، حسن خلق و توجه به نسل جوان را از ویژگیهای بارز مرحوم یداللهی برشمرد.
وی همچنین با اشاره به سابقه چندین ساله دوستی و رفاقت خود با یداللهی، خاطرنشان کرد: شخصا متاثر هستم اما بطور یقین نبود او خلاء بزرگی برای جامعه فرهنگی خواهد بود.
به گزارش ایرنا، افشین یداللهی شب سه شنبه 24 اسفند ماه 95 بر اثر سانحه تصادف در محور کرج - هشتگرد درگذشت.
ترانه ایران من با صدای محمد معتمدی و وطنم با صدای سالار عقیلی از تصنیف های وطنی مشهور اوست.
افشین یداللهی (زاده دی 1347 در اصفهان)، پزشک متخصص اعصاب و روان و از ترانه سرایان ایران بود.
یداللهی برای تیتراژ بسیاری از سریال‌های خوش‌نام تلویزیونی، ترانه‌ سرود بیشترین شهرت وی در این زمینه به ‌واسطه سرودن ترانه شب آفتابی، سریال غریبانه، شب دهم، میوهٔ ممنوعه، مدار صفر درجه و معمای شاه است.
فراهنگ ** 1355 ** 1823 خبرنگار: علی اکبرقزوینیان * انتشار: طاهره نبی اللهی

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...