تقدیر انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان از کیهان کلهر جایزه آلمانی برای آهنگساز ایرانی


تقدیر انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان از کیهان کلهر
جایزه آلمانی برای آهنگساز ایرانی
موسیقی ما - کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده بین‌المللی کمانچه که این روزها نام او به علت دو برنامه برگزاری تور کنسرت‌های «پردگیان باغ سکوت» و کنسرت دو نوازی همراه با اردال ارزنجان، نوازنده باغلاما از ترکیه سر زبان‌هاست، برنده جایزه انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان شد.

این جایزه برای آلبوم «هاونیاز» (Hawniyaz) به کیهان کلهر تعلق گرفته است که در دسته موسیقی «فولک/ ملل» قرار می‌گیرد.

این خبر را انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان روی سایت خود درج کرده است.

استفان فرانزن از اعضای هیات ژوی بر روی وب سایت این انجمن در ذیل خبر اعلامی چنین ابراز داشته است: «هارمونیا موندی/ Harmonia Mundi، ناشر، با لیبل لتیتیود/Latitude سری آثاری جدیدی را منتشر ساخته است تا هنرمندانی که از طریق زبان و دید شاعرانه با تمام مردم دنیا فارغ از زبان و نژاد صحبت می‏ کنند را معرفی کند و با «هاونیاز» به موفقیت بزرگی رسیده است؛ چرا که این کوارتت شامل موزیسین‏ های کرد، فارس و آذربایجان، راه‌های جدیدی از نفوذ سنت خاورمیانه‏ ای را در 5 سوئیت بلند می‏ کاود.»

پیش از نیز در سال ۲۰۱۳، آلبوم «Kulakulik Yakisirmi» کلهر به همراهی اردال ارزنجان، به دریافت این جایزه نایل شده بود.

«هاونیاز» نام آخرین آلبوم رسمی منتشره کلهر با آهنگ‌سازی و نوازندگی اوست.

کیهان کلهر، «هاونیاز» را به‌صورت موسیقی ترکیبی ساخته که متشکل از موسیقی فولکلور کُردی، با گویش کرمانجی و نوازندگی شاه‌کمان توسط خود اوست. در این اثر، سلمان قمبرف نوازنده اهل آذربایجان با پیانو و جمیل گوچگیری نوازنده ترکیه‌ای تنبور همراه کلهر هستند.

جایزه انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان از سال 1980 برای تنظیم نمودن دقیق‏ترین استانداردها در زمینه دستاوردهای ممتاز و باکیفیت در حوزه موسیقی ضبط‌ شده (ریکورد) تأسیس‌شده است.

انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان شامل 156 نفر از منتقدان موسیقی، نویسندگان، موسیقی شناسان و سردبیران در آلمان، اتریش و سوئیس است که به‌طور فعال در ارزیابی «سی‏ دی‏» ها و «دی‏ وی‏ دی» ها نقش دارند.

منبع: 
خبرآنلاین
 
تاریخ انتشار : جمعه 28 آبان 1395 - 22:58
هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...