موسیقی موتزارت و هوش انسان نویسنده: هنرآباد 24 MAY 2012 0 دیدگاه دانشمندان اتریشی در تحقیقات خود عقیده ای را که از سال 1993 شکل گرفته و نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی موتزارت افراد را باهوش می کند رد کردند. موسیقی موتزارت موسیقی موتزارت به گزارش مهر

دانشمندان اتریشی در تحقیقات خود عقیده ای را که از سال 1993 شکل گرفته و نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی موتزارت افراد را باهوش می کند رد کردند.

 

موسیقی موتزارت

موسیقی موتزارت

 

به گزارش مهر، در سال 1993 دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا با بررسی 36 دانش آموز دریافتند که موجب افزایش هوش می شود و این پدیده را “اثر موتزارت” نامگذاری کردند.

اکنون محققان دانشکده روانشناسی دانشگاه وین با بررسی نتایج 40 تحقیق از سراسر دنیا که بر روی سه هزار نفر انجام شده بود نشان دادند که “اثر موتزارت” وجود ندارد.

مطالعاتی که در سال 93 انجام شد نشان می داد نوجوانانی که به سونات 1781 موتزارت برای دو پیانو در “دوی ماژور” گوش می دادند نسبت به کسانی که در اتاق ساکت قرار داشتند و یا به موسیقی های دیگری گوش می دادند توانایی اجرایی بهتری داشتند.

اکنون محققان اتریشی اظهار داشتند: “بررسیهای ما نشان داد افرادی که در کل به موسیقی (موتزارت و یا هر نوع دیگری از موسیقی) گوش می دهند نتایج اجرایی بهتری نسبت به کسانی که در اتاق ساکت بودند داشتند. همچنین ما می دانیم که قدرت اجرایی تمام مردم وقتی در معرض یک محرک قرار می گیرند افزایش می یابد.”

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، زمانی که مقاله دانشمندان کالیفرنیایی در مجله نیچر منتشر شد تاثیر قابل توجهی بر روی افکار عمومی آمریکا گذاشت به طوری که مردم علاقه زیادی به گوش دادن و نواختن موسیقی کلاسیک پیدا کردند.

دانشمندان وینی افزودند: “ما به همه توصیه می کنیم که به موسیقی موتزارت گوش دهند اما این بدان معنی نیست که تواناییهای شناختی مردمی که به این امید موتزارت گوش می دهند بهبود می یابد.”

 
دسته ها: موسیقی
هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...