دانلود رایگان کتاب دیوان امیرجاهد


دانلود رایگان کتاب دیوان امیرجاهد

این کتاب شامل کلیه ی آهنگ ها و تصانیف و ترانه های محمد علی امیر جاهد است که به همراه خط نت به طبع رسیده است. در این کتاب همچنین توضیحاتی در مورد برخی موسیقیدانان و نیز در باره ی تیوری موسیقی ایرانی وجود دارد. 

این کتاب از کتابخانه ی آموزشگاه موسیقی فریدونی به صورت PDF در آمده است. 

 

دانلود کل کتاب 

محمدعلی امیر جاهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
 
 

محمدعلی امیر جاهد، (۱۲۷۵ در تهران - ۱۳۵۶ تهرانشاعر و تصنیف‌ساز بود. اشعار او بیشتر دارای مضامین میهنی، اجتماعی، عشقی، سیاسی و فلسفی داشت. وی بیش از یکصد سرود و تصنیف ساخته است و دو جلد کتاب دارد که جلد اول آن «دیوان امیر جاهد» در سال ۱۳۳۳ با نت آهنگهایش به چاپ رسیده است و جلد دوم آن نیز در مرداد ۱۳۴۹ چاپ و انتشار یافت.

او که اولین فرزند خانواده بود تحصیلات ابتدایی را در مکتبخانه شمس در گذر شیخ صفی‌الدین و مدرسه علمیه در خیابان شنی گذراند و برای تکمیل تحصیلات به دارالفنون رفت و در همین حال تا آغاز جنگ جهانی اول به کار در روزنامه رسمی و جراید آن زمان به کار خبرنگاری و خدمات مطبوعاتی اشتغال داشت. وی در سال ۱۳۰۵ به انتشار سالنامه پارس پرداخت که انتشار آن ۲۸ سال ادامه یافت. وی در سفری که به غرب ایران داشت توسط نیروهای قزازق روسیه دستگیر شد و پس از مدتی آزاد شد. در سال ۱۲۹۹ به استخدام مجلس شورای ملی درآمد و دبیر انجمن اشاعه واعتلای موسیقی شد و مدتی هم مسئولیت هنرستان شبانه موسیقی را بر عهده داشت.

در سال ۱۳۰۸ تصنیف‌های او با صدای قمرالملوک وزیری و تار ارسلان درگاهی و مرتضی نی داود بر روی صفحات ۷۸ دور ضبط شد. این آثار شامل تصنیف‌هایی در دشتی (کشور دل)، شور (جان من)، سه‌گاه (امان از این دل)، ماهور (به گردش فروردین)، به یاد درویش خان افشاری (در بهار امید) (در ملک ایران)، ماهور چهارگاه (هزار دستان به چمن)، ابوعطا (امان ز هجر رخ یار)، بیات ترک (بهار است و هنگام گشت) و شور (نرگس مست). وی در سال ۱۳۵۶ در سن ۸۱ سالگی در گذشت.

منابع

 

2 نظر

 1. اصغر اصغر says:

  با سلام خدمت استاد می بخشین ولی لینکی برای دانلود نیست اگر شد این کتابو بذارید ممنون می شم

  • مدیر سایتنیما فریدونی(nimafereidooni) :

   درود بر شما. بله سعی خواهیم کرد در وبسایت جدید این لینک را قراردهیم.

 2. اصغراصغرsays:

  سلام مجدد خدمت استاد فریدونی اولا هم سپاسگزارم که جواب بنده رو دادید و هم واقعیتش قبلا از سایت شما همین کتابو گرفتم و داشتم روی هاردم یک اتفاقی افتاد کل هاردم که بخشیش هم مربوط به موسیقی بود پاک شد حالا از دو ماه پیش تا حالا بیشتر بخش موسیقی رو مجدد برپا کردم تا رسیدم به این کتاب . نمی دانم اگر باز امکان میداشت که ایمیل می کردید خیلی ممنون می شدم حسرتش رو می خورم که هارد پرید و این فایل هم ریکاوری نشد الآن هم دیگه لینکش وجود نداره در هر صورت ممنون

  • مدیر سایتنیما فریدونی(nimafereidooni) :

   درود بر شما. در این لینک این کتاب را ببینید : https://nimafereidooni.com/sNZxG